Implementacija ERP softvera za mala poduzeća ključna je jer pokriva cijeli spektar aktivnosti u organizaciji. Tvrtke su navele kraće vrijeme obrade, bolji timski rad i centralizirani podatkovni sustav kao prve 3 prednosti pokretanja ERP-a.
Softver pruža objedinjeni sustav koji različiti odjeli mogu koristiti za zajednički rad. Prije nego što se upustimo u konkretne aspekte u kojima vam ERP može pomoći, moramo razjasniti neke točke:
- Podaci nikada nisu najmanje važni. Bez obzira na veličinu vaše tvrtke, podaci su bogati, osobito u industrijama koje intenzivno koriste podatke poput proizvodnje. Čak i kao manja tvrtka, ERP softver i dalje može pružiti vrijedne uvide iz vaših podataka.
- Podaci moraju biti organizirani. Bez obzira na količinu podataka, organiziranje podataka važno je za učinkovito upravljanje vašim poslovanjem. Na primjer, u proizvodnji je neophodno razumjeti svoj financijski status, sirovine, radnu snagu i proizvodni kapacitet. Cilj je raditi s maksimalnom učinkovitošću.
Bez centraliziranog sustava za prikupljanje podataka, izvješćivanje o procesima i holistički pogled, kako možete točno znati gdje se nalazi vaše poslovanje? Za svaku organizaciju, ERP će (općenito) pružiti sljedeću podršku:
- Omogućuje vašim zaposlenicima da jasnije razumiju svoje uloge
- Omogućuje učinkovitu raspodjelu resursa među odjelima, interno i eksterno
- Omogućuje jedan izvor podataka o proizvodnji, prodaji, upravljanju zalihama, ljudskim resursima itd
- Smanjuje troškove povezane s ljudskim pogreškama korištenjem jednog sustava za sve postupke u organizaciji
- Prikazuje točne podatke i izvješća za praćenje napretka, produktivnosti i izvedbe .
Važne napomene prije implementacije ERP softvera
Implementacija ERP softvera je vremenski osjetljiva, a za male tvrtke svaka sekunda je dragocjena. Idealno rješenje trebalo bi pokriti većinu aspekata vaše tvrtke. To može biti računovodstvo, obračun plaća, ljudski resursi, evidencija radnog vremena, dugotrajna imovina, CRM, inventar itd.
1. Zašto je vašem trenutnom poslovanju potreban ERP?
Promjene možete identificirati razumijevanjem razloga koji stoje iza njih u vašem poslovanju.
Uzmimo primjer našeg klijenta – Fencing Components (FC), kada njihova stara softverska rješenja nisu dobro komunicirala. FC je stoga tražio cjelovito rješenje za pojednostavljenje svojih poslovnih procesa. Njihov je cilj bio pojednostaviti svaki aspekt tvrtke kako bi povećali produktivnost i pružili izvanrednu korisničku uslugu.
Uz vaše trenutne poslovne potrebe, možete istaknuti neke razloge kao što su:
- Imate problema s kontroliranjem rasta. Na primjer, povećanje količine narudžbi stvara stalne izazove kontrole zaliha
- Softver koji sada koristite je zastario i neučinkovit za vaš trenutni postupak. Na primjer , vaši se odjeli utapaju u obradi papira
- Vaši timovi imaju mnoge simptome procesne dezorijentacije. Na primjer , sigurnosni problemi u tvornici zahtijevaju bolje procese
- Višenamjenska proračunska tablica postaje prekomplicirana ili je treba popraviti
- Klijenti i partneri izražavaju svoje nezadovoljstvo i teško ispunjavate njihova očekivanja
- ERP se može uzeti u obzir na bilo kojoj od ovih točaka, a potraga za najboljim počinje ovdje .
2. Gdje i što u poslovanju napraviti promjene?
Nakon navođenja prethodnih razloga, lakše je identificirati povezana područja koja trebaju promjene. Vraćajući se na slučaj Fencing Components, nekoliko područja koja zahtijevaju prilagodbe su kontrola inventara, otprema, računovodstvo i upravljanje prodajnim narudžbama iz više kanala. Općenito, možete uzeti u obzir čimbenike kao što su administrativni zadaci, podaci proračunske tablice ili oprema.
Također, trebate razjasniti svoj postojeći softver i procese, plus njihov doprinos vašem poslovanju. Jeste li u tvrtki za proizvodnju hrane koja je razvila prilagođeni proces praćenja šarže i serije? Ili proizvođač plastike koji upravlja radnim nalozima i troškovima rada putem zasebnog računovodstvenog sustava? Provjerite poznajete li svoj tehnološki skup i procijenite kako ili gdje će zaposlenici usvojiti novi ERP sustav.
3. Tko će poduzeti mjere u vezi sa softverom?
Resursi koje dajete podređenima mogu im pomoći da puno bolje izvrše zadatke. Prema Gallupovoj studiji, angažman zaposlenika i stalna komunikacija međusobno su povezani. Menadžeri i zaposlenici koji imaju pristup većem broju informacija iz baza podataka svoje tvrtke donose bolje odluke. Štoviše, kad imaju bolji pristup načinu na koji tvrtka posluje i svrsi svog rada, zaposlenici dobivaju više povjerenja.
Srećom, ERP pruža više od ove vrste pristupa i potiče učinkovitiju komunikaciju i procedure. Međutim, važno je dobiti pojedinosti o tome kako softver surađuje s vašim timovima na sljedeći način:
- Razgovarati sa svima o njihovim odgovornostima i softveru koji koriste
- Pitajte ih o svim problemima koje žele riješiti ili za koje misle da bi to bilo bolje
- Osiguravanje uključenosti svih važnih dionika kako bi se izbjeglo zanemarivanje značajnih detalja .
4. Kada započeti s implementacijom?
Implementacija ERP softvera za mala poduzeća zahtijeva temeljito planiranje i raspravu. Razmislite o tome što može utjecati na vaš vremenski okvir implementacije i budite najbolje pripremljeni za njih. Evo nekih tipičnih učinaka:
- Uključivanje i koordinaciju pravih unutarnjih resursa
- Vrijeme za prikupljanje informacija od vašeg tima o problemima koje želite riješiti s novim ERP sustavom
- Dostupnost vašeg ključnog osoblja i resursa tijekom implementacije
- Dokumentiranje vaših postojećih procesa i identificiranje svega što je potrebno promijeniti
- Pospremanje i čišćenje podataka o trenutnim poslovnim informacijama i odlučivanje što prenijeti.
Ključni čimbenici uspjeha ERP softvera za mala poduzeća
Uspješan ERP softver za male tvrtke je onaj sa stalnim promjenama i poboljšanjima. Nije potreban “savršen” sustav jer uvijek treba postojati prostor za poboljšanje.
Sjajan ERP sustav mora moći rasti s vama i vašim cjelokupnim poslovnim operacijama. Očekuje se da se može prilagoditi svim specifičnim potrebama. U cjelini, uspjeh ERP sustava ovisi o sljedećih 5 ključnih čimbenika:
- Sučelje prilagođeno korisniku : korisničko iskustvo treba biti jednostavno, intuitivno i ugodno
- Skalabilnost : ERP softver bi trebao moći rasti s tvrtkom i ne bi zastario nakon nekoliko godina korištenja
- Fleksibilnost : Rješenje bi se trebalo prilagoditi mnogim vrstama poslovanja i omogućiti prilagodbu. Očekuje se da će se uklopiti u različite procese i potrebe unutar tvrtke ili odjela u kojem se koristi
- Pouzdanost : softver bi trebao imati pouzdane performanse i biti dovoljno siguran da zaštiti osjetljive podatke. Međutim, ne bi vam trebalo biti previše teško brzo ažurirati nove značajke ili ispravke pogrešaka kako biste spriječili potencijalne sigurnosne rizike
- Robusna integracija : solidne mogućnosti integracije koje nude druge vrhunske alate znatno olakšavaju automatizaciju vašeg poslovanja.
5 najboljih ERP softvera za m
Zaključak
Postavljanje ERP softvera za mala poduzeća zahtijeva temeljito planiranje. Međutim, prvo što treba učiniti: svakako izradite detaljan poslovni slučaj i zabilježite važne zahtjeve.
Kada procjenjujete poznate ERP opcije kao što su Odoo, Microsoft, Acumatica ili NetSuite, usredotočite se na specifične prednosti i podršku kako biste bili sigurni da je odabrana usklađena s vašim jedinstvenim potrebama.