Prednosti outsourcinga: Najveća prednost outsorcinga je mogućnost unajmljivanja eksperta na određeno vrijeme bez da se dugoročno vežete za njega. Čak i ako je satnica ili cijena projekta veća od zapošljavanja radnika, možete uštediti tisuće na plaćama i nametima. Prednosti zapošljavanja ili insourcinga: Najveća prednost zapošljavanja je da vi kontrolirate vrijeme, aktivnosti i kvalitetu rada zaposlenika. Nategnuto je reći da je to uvijek jeftinije, jer ako ne možete unajmiti nekoga sa dovoljno razvijenim vještinama, može vas izaći i skuplje.
Potrebno je mnogo specijaliziranih vještina kako bi neki web ili webshop projekt uspio, neke od njih su:
- Web dizajn i razvoj – pokretna meta s novim verzijama, trendovima u dizajnu, proizvodima i kategorijama te sezonskim promocijama
- SEO – optimizacija za tražilice i upravljanje pay-per-klik kampanjama
- Content marketing – razvoj sadržaja za proizvode, blogove i vašu web stranicu
- Grafički dizajn – banneri, newsletteri, letci
- Marketing na društvenim mrežama – razvoj veza, razgovori i sadržaj koji aktivira potencijalne kupce
- Korisnička služba – upravljanje vezama s kupcima, problemi s narudžbama, telefonske narudžbe, povrati
- Ljudski resursi – zapošljavanje
- Informatika – upravljanje mrežama, raučunalima i telekomunikacijskim uređajima
- Računovodstvo – vođenje evidencije narudžbi, dobavljača, prodavača, PayPayl računa; protok novca, porezi itd.
- Lanac dobavljača – odabir proizvoda i dobavljača, upravljanje inventarom
Čak i ako ste tvrtka s jednom ili dvije zaposlene osobe, u jednom trenutku vjerojatno neće biti dosta sati u vašem danu da se pobrinete za sve. Ili ćete doći do točke gdje možda nećete imati sve potrebne vještine kako biste odradili posao učinkovito kao eksperti.
Tada ćete se suočiti s kompliciranom odlukom. Trebate li zaposliti nekoga i voditi posao ih-house? Ili ćete taj zadatak outsource-ati drugoj tvrtki? Shvatio sam da ovdje nema jednostavnog odgovora. Dopustite da objasnim.
Što je outsourcing u web dizajn poslu?
Ukoliko zaposlite vanjsku web agenciju da vodi vaš posao ili dio vašeg posla, to je outsourcing. Evo nekoliko razloga za outsourcing:
- Specijalizirane vještine: Zadatak je visokospecijaliziran i zahtjeva ekspertne vještine, poput grafičkog dizajna, razvoja web stranica, PPC kampanja itd.
- Specijalizirana oprema: Zadatak zahtjeva veliki objekt, specijaliziranu opremu ili operacionalnu efikasnost.
- Sezonske potrebe – zadatak je sezonski ili potreba za njim jako brzo raste i pada. Korisnička služba se često outsource-a jer su takve tvrtke bolje opremljene za obradu velikog broja poziva na zahtjev.
- Ograničene potrebe – Cijena zapošljavanja in-house je prevelika za količinu posla. Ovo se događa kada zadatak ne uzima puno radno vrijeme i jednostavno si ne možete priuštiti zapošljavanje osobe s ekspertnim vještinama na dio radnog vremena. Uzmimo za primjer grafički dizajn.
- Privremene potrebe – Zadatak je kratkoročnog ili privremenog karaktera. Možda vam treba redizajn web stranice, priprema poreza, nadogradnja infrastrukture.
Prednosti outsourcinga
Najveća prednost kratkoročnog outsorcinga je mogućnost unajmljivanja eksperta na određeno vrijeme bez da se dugoročno vežete za njega. Čak i ako je satnica ili cijena projekta veća od zapošljavanja radnika, možete uštediti tisuće na plaćama i nametima.
Za dugoročne potrebe prednost je dobivanje efikasnosti i specijaliziranih vještina koje bi vam bio problem replicirati in-house.
Mane outsourcinga
Negativna strana outsourcinga je da ćete trebati naći nekoga tko vam može ponuditi visokokvalitetnu uslugu po prihvatljivoj cijeni. Ovo može oduzeti dosta vremena. Npr., nekoliko puta sam tražio marketinške agencije. Shvatio sam da je teško naći agencije koje odgovaraju mojim potrebama. Većina ih je opremljena za veće ecommerce tvrtke s većim budžetima od moga. Cijena rada s takvim agencijama bi bila previsoka. Umjesto toga, unajmljivao sam ih na kratko vrijeme kako bih stvorio nove kampanje, te sam učio od njih.
Još jedan izazov je da kvalitetni pružatelji usluga imaju tendenciju biti prilično zaposleni. Surađivao sam s grafičkim dizajnerom koji je odlično obavljao svoj posao. Kako mu je broj klijenata rastao, postalo je sve teže dobiti njegovo vrijeme. Bio sam prisiljen naći novog dizajnera s više fleksibilnosti.
Konačno, pružatelji usluga će generalno imati veće satnice nego netko koga zapošljavate in-house i njihova dostupnost neće biti u vašoj kontroli.
Prednosti zapošljavanja ili insourcinga
Najveća prednost zapošljavanja je da vi kontrolirate vrijeme, aktivnosti i kvalitetu rada zaposlenika. Nategnuto je reći da je to uvijek jeftinije, jer ako ne možete unajmiti nekoga sa dovoljno razvijenim vještinama, može vas izaći i skuplje.
Većina tvrtki pokušava radnje koje razlikuju njihov posao od ostalih zadržati in-house. Ukoliko mislite da ćete biti bolji od konkurencije zbog dizajna vaše web stranice, možda bi dobra odluka bila donijeti te vještine in-house. Također, ako je vaš najjači adut vrhunska korisnička podrška, vjerojatno biste trebali graditi tu funkciju unutar tvrtke.
Hibridi
Većina tvrtki koristi hibridni model. Vjerojatno ćete imati in-house marketinške eksperte i unajmljivati agencije kada je to potrebno. Kada je korisnička služba u pitanju, može se izgraditi osnovna grupa unutar firme, a outsource-ati rad preko noći i vikendom. Za web dizajn možete unajmiti vanjske suradnike za izradu najnovijeg dizajna, a zaposliti developere koji bi implementirali CSS i HTML in-house.
Zaključak
Korisno je razmotriti je li određeni zadatak bolje obaviti in-house ili unajmiti vanjsku agenciju. U mojoj bivšoj ecommerce tvrtki, većinu stvari smo obavljali in-house i unajmljivali vanjske resurse za kratkoročne projekte. To možda neće biti najbolji odabir za vas. Sve se svodi na to imate li potrebne vještine i vrijeme.