Googlove preporuke u vezi rada sa SSL protokolom (https:)
Kada poslujete sa svojim korisnicima na mreži možda ćete u jednom trenutku morati zatražiti korisničke podatke – na primjer, ako se prijavljuju za vaš bilten ili šalju narudžbu. “SSL” (Secure Sockets Layer) tehnologija je šifriranja podataka koji putuju između web-preglednika i web-poslužitelja koja pomaže u zaštiti korisničkih podataka.
Web-adrese koje su zaštićene SSL protokolom započinju izrazom https:, a ne izrazom http: pa zato neki SSL nazivaju i “HTTPS”. AdWords zahtijeva upotrebu SSL veza na vašoj web-stranici kada prikupljate određene osobne i financijske podatke.
Prednosti SSL protokola
Upotreba SSL protokola omogućuje višu razinu privatnosti i sigurnosti od nešifrirane internetske veze. On smanjuje opasnost da treće strane presretnu i zloupotrijebe podatke. Brojni posjetitelji web-lokacija smatraju da je dijeljenje podataka o plaćanju i ostalih osobnih podataka sigurnije ako koriste SSL vezu.
Provjera upotrebe SSL protokola na web-stranicama
Na većini se web-preglednika prikazuje ikona lokota kada se uspostavi SSL veza. Kao primjer pogledajte pokazatelje SSL veze na pregledniku Chrome
Najjednostavniji je način provjere upotrebe SSL protokola unos web-adrese koju želite provjeriti u preglednik s izrazomhttps:// na početku, na primjer, https://adwords.google.hr. Ako se u pregledniku prikaže ikona lokota, kliknite je za dodatne informacije o sigurnosti veze. Ako se ikona lokota ne prikaže, stranica nije zaštićena SSL protokolom.
Napominjemo da brojne web-lokacije koriste SSL protokol samo na određenim stranicama na kojima se prenose osjetljivi podaci, poput zaporke ili broja kreditne kartice.
Postavljanje SSL protokola na web-lokaciji
Ako nemate SSL vezu, a trebate je uvesti na više stranica web-lokacije, evo osnovnih koraka:
- Nabavite SSL certifikat za web-lokaciju. SSL certifikat elektronički je dokument koji potvrđuje identitet tvrtke te omogućuje web-poslužitelju šifriranje za sigurno povezivanje s web-preglednikom posjetitelja. Kao i s uslugama hostinga web-lokacija, postoje brojni davatelji SSL certifikata i brojne opcije za SSL certifikate.
- Preporučujemo da kod postojećeg davatelja usluge web-hostinga saznate koje SSL certifikate nudi te može li vam pomoći u instalaciji certifikata. Najisplativija opcija koju davatelji usluge web-hostinga obično nude naziva se “zajednički certifikat”. Upotreba zajedničkog certifikata ispunjava uvjete AdWords pravila za SSL.
- Instalirajte SSL certifikat na svoj web-poslužitelj. Način instalacije ovisi o vašem web-poslužitelju i vrsti certifikata koji kupite. Posebne upute, resurse i podršku za instalaciju obično pruža davatelj certifikata ili davatelj usluge web-hostinga.
- Odredite stranice na web-lokacije koju želite zaštititi SSL protokolom.
- Najsigurnije web-lokacije koriste SSL protokol na cijeloj web-lokaciji. No AdWords pravila propisuju korištenje sigurnih veza samo na stranicama koje prikupljaju ili prenose osobne i financijske podatke, poput osobnih zaporki za prijavu, pojedinosti za kontakt ili brojeva bankovnih računa.
- Uredite veze do stranica (i dijelova stranica) na kojima želite sigurno učitavanje. Za sve stranice na kojima želite sigurno učitavanje promijenite veze tako da izraz http:// na početku zamijenite izrazom https://. Na primjer, ako želite da stranica http://checkout.google.com/login.htm bude sigurna, sve veze do te stranice na web-lokaciji promijenit ćete u https://checkout.google.com/login.htm. Isto tako, preporučujemo da postavite preusmjeravanja poslužitelja za automatsko slanje korisnika koji pokušaju otvoriti nesiguran URL, poput http://checkout.google.com/login.htm, na sigurnu vezu poput https://checkout.google.com/login.htm.
- Provjerite jesu li stranice sigurne. Pokušajte otvoriti sve svoje nove sigurne stranice pomoću najmanje dva različita moderna preglednika koje vaši posjetitelji obično koriste. Ako se u pregledniku prikaže ikona lokota, kliknite je za dodatne informacije o sigurnosti veze. Najuobičajenija pogreška je “miješani sadržaj” na stranici https:. To znači da se jedan ili više elemenata (obično slike, Flash datoteke ili CSS datoteke) učitavaju na stranici https: pomoću nesigurnog URL-a http://. Većina modernih preglednika sadrži popis nesigurnih resursa na stranicama s miješanim sadržajem na Javascript konzoli (koja se na nekim se preglednicima naziva “Javascript program za uklanjanje pogrešaka”).
- Da biste uklonili problem, proučite HTML kôd stranice te učinite sljedeće:
- Pretražite http://
- Sve stavke koje pronađete zamijenite s //
- Spremite izmjene na web-poslužitelju i provedite provjeru ponovno.
Ako se na stranici i dalje prikazuju upozorenja o miješanom sadržaju, vjerojatno se radi o problemu s Javascript ili Flash kodom.
Troškovi SSL protokola
Smjernice su objavljene na stranici Googla.