Kako uspjeti u online trgovini?
Online trgovina – web shopovi se smatraju trenutno najisplativijom vrstom trgovine zbog logističke nekompliciranosti i malih troškova pokretanja i vođenja.
Na internetu postoji hrpa poslužitelja hostinga koji već imaju alate za lakše postavljanje online trgovine, ali kako biste u potpunosti iskoristili moć online trgovine potrebno je poduzeti nekoliko koraka.
Prije nego počnete…
- > Usporedite troškove! Mjesečne naknade za hosting web stranice su tek početak. Trebat će vam i bankovni račun tvrtke ako planirate obrađivati kartice – što će dodatno povećati vaše troškove. Neki poslužitelji uzimaju dodatne naknade po svakoj transakciji dok drugi ne podržavaju povrat novca – obratite pažnu na takve stvari.
- > Sredite papirologiju! Ako niste, osigurajte ime svoje domene. Sredite papire za bankovni račun tvrtke. Razmišljajte o lokaciji – konzultirajte se sa računovođom i odvjetnikom ako planirate proširiti poslovanje na nove regije kako nebi imali pravnih problema ili problema sa porezom.
Kada dizajnirate Web stranicu…
- > Znajte tko su vam klijenti i na temelju toga planirajte kako će vam web stranica izgledati. Napravite plan – skicirajte ( čak i skice na papiru će vam biti od pomoći ), odlučite koje stranice su vam potrebne prije nego krenete sa dizajniranjem i učitavanjem svog kataloga proizvoda. Zapamtite da korisnici imaju različite načine pretrage proizvoda – prema brendu, proizvođaču, kategoriji ili koristeći tražilicu na web stranici.
- > Iskoristite najbolje primjere za dizajn web stranice, internet je pun primjera dobrih web stranica online trgovina a korisne savjete možete pronaći i u stručnim knjigama – poput knjige Alertbox, Jakoba Nielsena. „Surfajte“ i istražite konkurenciju – učite na njihovim greškama.
- > Jedan od osnovnih principa: Težite jednostavnosti! Nemojte otežavati klijentima, druge stranice su im nadohvat ruke. Pobrinite se da se stranice brzo učitavaju ( neki korisnici se još služe „dial-up“ vezom ) ali nemojte štedjeti na opisu i informacijama vezane uz proizvod. Koristite taktike kao što su kreiranje malih fotki ( thumbnail ) koje se povećaju kad se klikne na njih; ova taktika će zadržati veličinu sadržaja te tako prikazati većinu detalja ako je klijent zainteresiran za pojedinu stavku.
- > Prikažite ključne informacije – kontakt, mogućnosti plaćanja, dostavu, mogućnost povrata robe i pravila o privatnosti. Ako imate i prodajna mjesta pobrinite se da su njihove adrese, karta i upute, radno vrijeme – priložene ključnim informacijama. Jedna od korisnijih stranica koju morate imati je „O nama“ gdje će klijenti moći pročitati više o vašoj tvrtci, zaposlenicima i ostalim bitnim podacima. Također, stranice kao što su status narudžbe, vijesti i najave, izjave kupaca nisu na odmet.
- > Napravite brzu provjeru organiziranosti i dizajna web stranice. Pokažite web stranicu prijatelju ili kolegi i zatražite iskreno mišljenje. Pitajte ih o funkcionalnosti tražilice ili postavljanju narudžbe. Ponovite postupak s nekoliko osoba i brzo ćete doći do zaključka što treba promjeniti.
- > Web stranicu pažljivo provjerite prije nego ju postavite na Internet. Loši ili pokvareni linkovi, greške u pisanju, nedostaci u grafičkom dijelu i drugi propusti su ono što će vas prikazati u krivom svjetlu. Kada ste sigurni da je sve u redu i stranicu postavite na internet – opet ju provjerite kako bi bili sigurni da se ništa nije promjenilo.
Nakon postavljanja Web stranice na Internet…
- > Pobrinite se da je „vidljiva“ tražilicama. Nije potrebno platiti raznim alatima za pretrage kako bi prikazivali vašu stranicu – možete sami prijaviti stranicu „velikim igračima“ kao što je Google. Za prikazivanje na određenim pretraživačima morate platiti tu privilegiju ( npr. na Yahoo! ). Usmjeravanje prometa prema vašoj stranici može biti velik izazov, zato razmislite o postavljanju svojih proizvoda i na veće online trgovine kao što su eBay ili Amazon.
- > Budite „svježi“ i uvijek u trendu. Iskoristite sezonske prilike, dodajte nove proizvode, koristite se promocijom proizvoda te specijalnim akcijama kako bi korisnici stekli naviku vraćanja na vašu online trgovinu da vide što je novo. Ne zaboravite ukloniti prodajni materijal kad istekne specijalna ponuda.
- > Izgradite odnos s kupcima. Bolje je i efektivnije zadržati postojeće kupce nego steći nove. Namamite kupce da se prijave za e-mail obavijesti, nudite promocije i specijalne popuste najboljim kupcima ili nađite neke druge načine kako bi ih zadržali.
- > Pratite svoje rezultate. Saznajte koje djelove vaše online trgovine posjetitelji najviše obilaze, koliko od njih kupuje – koliko od njih izađe, koji proizvodi se najviše prodaju… Koristite se alatima svog poslužitelja hostinga kako bi saznali što više informacija o navikama kupaca.